Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

Produktów: 0 0,00 zł

Koszyk jest pusty

Ilość:

Suma: 0,00

This War of Mine (Galakta) - recenzja gry planszowej

This war of mine – gra planszowa.

Jeśli szukaliście już informacji o tym tytule, otarliście się o stwierdzenie, że jest to gra wyjątkowa. Na czym owa nietypowość polega? Czy faktycznie jest w niej coś, co wyróżnia ją spośród tylu innych planszówkowych tytułów? Bo przecież niejedna z gier komputerowych została już przeniesiona na planszę.

Otóż świeżo po kilkugodzinnej rozgrywce Gracula pragnie opowiedzieć Wam o swoich odczuciach i przeżyciach – i to są odpowiednie słowa, gdyż tą grę faktycznie odczuwamy i myślimy o niej długo po tym, gdy już zamkniemy pudełko. Jest to gra, która pobudza wyobraźnię. Jest to gra o wojnie, a Ty w samym środku tej wojny właśnie się znalazłeś, choć nie był to twój wybór. Choć wolałbyś żyć swoim dawnym życiem, na które często narzekałeś, a jednak było one pełne Twoich codziennych spraw i ludzkich przyjemności. Teraz to wszystko zostało Ci odebrane i nikt Cię na to nie przygotował. To się po prostu stało. Znalazłeś się w nowym okrutnym świecie. Jednak jak każdy człowiek masz w sobie pewną wolę walki...

Jeśli uważasz, że jesteś gotów na poznanie zupełnie nowego oblicza wojennego koszmaru, zaproś dobrych znajomych, otwórz pudełko i rozpocznijcie grę.

Zastanawiasz się: jak to możliwe rozpocząć grę bez czytania instrukcji? TO JEST MOŻLIWE. Jedyny czas, jaki musicie poświęcić przed pierwszą rozgrywką to czas na przygotowanie elementów gry i rozłożenie w odpowiedni sposób kart (których mamy sporo), wszystko to nie powinno Wam zająć więcej niż 10 do 15 minut. Dobieracie postacie, które wezmą udział w tworzeniu tej historii. Następnie zasiadacie i zaczynacie kolejno czytać strony dziennika, który przeprowadza Was przez dalsze etapy, a są nimi pory dnia, od poranka poprzez zmierzch, aż do kolejnego świtu. W tym czasie musicie przetrwać, choć nie jest to łatwe. Musicie zdobywać pożywienie, przeszukując zakamarki oblężonego miasta pełnego snajperów, szabrowników i włóczęgów. Będziecie próbowali polepszyć swój byt, starając się stworzyć proste przedmioty, które do tej pory zawsze były wokół Was, a których teraz po prostu zabrakło: łóżko, krzesło, radio... Staracie się w tych posępnych chwilach odnaleźć choć odrobinę przyjemności w zapaleniu papierosa czy wypiciu kubka kawy, by nie pogrążyć się zupełnie w mrocznych myślach. Przez cały ten czas działacie w pełnej kooperacji, nie rywalizujecie, nie blefujecie - całkowita współpraca.

Zasad gry uczycie się w trakcie rozgrywki. Podstawowe reguły są na tyle proste, że po pierwszej rundzie jesteście w stanie je zapamiętać. W ciągu dnia przydzielacie postacie do zadań, takich jak przeszukiwanie domu, który jest Waszym schronieniem, w celu organizacji przedmiotów potrzebnych do przeżycia lub też pozwalacie bohaterom odpocząć, jeśli ich zmęczenie lub stan psychiczny jest na granicy ludzkiej wytrzymałości. Natomiast w nocy Wasi ludzie zostają na warcie lub też opuszczają swoje schronienie i wyruszają na poszukiwania. Każda noc jest pełna niepewności i strachu oraz czyhających wokół niebezpieczeństw. Każda z wypraw i z każda z wart może być tą ostatnią. I macie tą świadomość.

Jak mówią sami autorzy, gra ma wiele reguł i mechanizmów ukrytych, które odnajdziemy dopiero w trakcie rozgrywek. I na tym polega jej unikatowość. Każda z rozgrywek z pewnością będzie inna od poprzedniej.

I tutaj pojawia nam się kolejny jej element: jest ona w dużej części grą fabularną. Autorzy oddali nam do rąk Księgę Skryptów, pełną zaskakujących wydarzeń, ciężkich dylematów i moralnych wyborów, przed którymi przyjdzie nam stanąć. Czy pomożemy mężczyźnie, który stracił obie ręce, zawiązać na szyi sznur ze zużytego prześcieradła, aby ulżyć jego cierpieniom? Czy przyjmiemy pod swój dach ciężarną kobietę wiedząc, że stanie się ona dla nas ogromnym ciężarem, czy też pozwolimy jej zginąć na zewnątrz wśród ruin miasta i ostrzałów? Na ile jesteśmy w stanie porzucić swoje człowieczeństwo, aby przeżyć? Każdy wybór, którego dokonamy ma swoje konsekwencje. A odcienie naszych emocji są zależne od tego, jak pokierujemy naszymi postaciami.

Reasumując, gra jest mocno przemyślana, dopracowana i klimatyczna (fani gry komputerowej stworzonej przez 11 bit studio, na której wersja planszowa została oparta nie powinni się zawieść). Mechanika gry prosta, jednak dająca wiele możliwości, a figurki, znaczniki i żetony wykonane bardzo starannie. Całość rozgrywa się na dużej planszy, która ma grywalne dwie strony (standardowa i „trudniejsza”). Element fabularny mocno rozwinięty i w dużej mierze wpływający na unikatowość rozgrywek.

Kolejny wart uwagi aspekt gry to fakt, że w każdej chwili możemy ją przerwać zapisując obecny stan rozgrywki i dokończyć ją w dowolnym momencie. Element losowości tutaj przeważa, ciężko obrać strategię, gdyż w każdej chwili możemy zostać zaskoczeni. Jest to typowa gra kooperacyjna gdzie fabuła i podejmowane decyzje kreują grę. Być może nie każdy odnajdzie się w ciężkim klimacie gry, ponieważ bije z niej pewna nie do opisania prawdziwość - świadomość realności.

W wielu grach toczymy na planszy walkę między dobrem i złem, pokonujemy postacie, zabijamy potwory... emocjonujemy się, jednak jest to tylko fikcja. Tutaj gdzieś w tyle głowy wiemy, że ta historia, w której właśnie bierzemy udział gdzieś tam na drugim końcu świata być może dzieje się teraz naprawdę. Dlatego nasz poziom emocji i współczucie dla naszych bohaterów są tak olbrzymie. To powoduje, że gra zapada w pamięć.

To będzie jeden z ulubionych tytułów Graculi.


PODSUMOWANIE:

Plusy:
  • klimat

  • wykonanie (grafiki, elementy, plansza)

  • system Open and Play

  • fajne połączenie gry fabularnej i planszowej

  • możliwość zapisania stanu gry

  • możliwość bardzo sensownej rozgrywki w 1 osobę

Minusy:
  • Nam gra się bardzo podoba i na pierwsze wrażenie nie widzimy minusów :).

Kup teraz grę planszową This War of Mine w sklepie Gracula!


12/01/2018, Gracula - gry planszowe we Wrocławiu

Witryna stworzona na platformie